Концептуалното обучение се концентрира върху това да оформи мозъка на кучето така, че то да се чувства добре и да реагира спокойно и уверено в различните ситуации. Тази статия ще разгледа защо това е предпочитания подход пред това да работим само върху поведението.
Как е оформен мозъка и Поведенията
Имаме едно поведение - например дърпане на повод. Каква е причината за поведението? Някои биха казали “кучето иска да стигне до нещо” и донякъде са прави, това е стимулът, но не и пряката причина. Причината е, че мозъкът на кучето е научен да дърпа, за да стигне до желаното нещо. Ако мозъкът бе научен, че опънатия повод означава “погледни човека си”, то поведението дърпане нямаше да се случва.
Затова работим по мозъка на кучето и учим мозъка. Поведенията са пряко следствие от това как е оформен мозъка. Ако научим кучето, че влизането в кухнята означава лягане на килимче, то поведението качване на плота няма да се случва, защото няма причина за него.
Ако работим само по поведенията, желанието за тях остава. Да речем, че наказваме кучето всеки път щом дърпа повода или се качи на плота. Желанието да го прави ще остане, но самото поведение може да престане поради страх и опит да избегне негативното. Това силно накърнява вашата Връзка и създава конфликт у кучето. Като резултат, кучето НЕ е спокойно на разходка или в кухнята, защото се бори да не следва импулса си. Спокойно би било куче, което няма това желание в мозъка си като цяло.
Учейки кучетата да ОБИЧАТ дадени поведения, ние оформяме мозъка им да проявява желани поведения и да се чувства добре с тях, избягвайки конфликт и наказания.
Как е оформен мозъка и Събитията
Нека пак вземем за пример едно поведение - да речем лаене по котки. Каква е причината за лаенето? Някои биха казали котките, но те са стимул в средата, не и пряка причина. Причината е, че мозъкът на кучето е оформен така, че да възприема котките като, например, заплаха и да лае по тях. Ако мозъкът на кучето е оформен по различен начин, то и възприятието на дадено събитие (като появата на котка) ще е различно.
Работейки по поведението (лай по котки), ние НЕ променяме възприятието. Кучето може би ще спре да лае по котки, но ще продължи да ги възприема като заплаха. А кой би искал куче, което се страхува от котки? Ако работим по промяна на мозъка на кучето, ние ще го научим да възприема нещата по различен начин. Котките се променят от опасност към нещо нормално, което не изисква реакция.
Как да оформим мозъка?
Целта на концептуалното обучение е да промени мозъка на кучето към положителна страна. Промяната води до изчезване на нежеланите от нас поведения, защото те стават нежелани и от кучето, поява на желани поведения и промяна на възприятието на стимулите в средата. Всичко това без конфликти и без насилие. Как се случва това?
1. Обучителни игри
Обучителните игри са симулации на ситуации, върху които имаме пълен контрол. Чрез тях учим кучетата на уменията, които са им нужни, за да се справят с ежедневието, средата и определени ситуации. Кучетата се учат чрез повторения, с други думи, повторенията оформят мозъка. Чрез обучителни игри ние повтаряме желани поведения и умения, учим ги да ОБИЧАТ определени поведения и променяме какво те искат да правят. Например, да играем игрите за обръщане на кучето, щом усети опънат повод, игри за ходене до нас с наше темпо, игри за игнориране на стимули в средата. Друг пример е игри за граници (стоене на килимче) в кухнята.
2. Обучителни инструменти
Това са инструменти на обучение, които съчетаваме с ежедневния живот. Те са на базата на 24/7 обучение. Кучетата се учат постоянно, дали от средата или от нас - ние решаваме. Това са инструменти, като например да даваме вече научен маркер, който означава “това не е нищо притеснително”, когато кучето види котка, и да го изведем от ситуацията. Обучителните инструменти могат да са използване на маркери, разчупване на рутината, и много други.
3. Комбинацията обучителни игри + инструменти
Комбинирайки обучителни игри и инструменти, ние оформяме мозъка на кучето чрез повторения и промени в ежедневието, които да го научат на спокойствие, оптимизъм, отделяне от стимули и какво ли още не. Всичко зависи от вашето куче и неговите нужди.
Обобщение
Концептуалното обучение се концентрира върху това да оформи мозъка на кучето така, че то да се чувства добре и да реагира спокойно и уверено в различните ситуации. Поведенията са пряко следствие от това как е оформен мозъка. Това силно накърнява вашата Връзка и създава конфликт у кучето. Учейки кучетата да ОБИЧАТ дадени поведения, ние оформяме мозъка им да проявява желани поведения и да се чувства добре с тях, избягвайки конфликт и наказания.
Ако мозъкът на кучето е оформен по различен начин, то и възприятието на дадено събитие ще е различно. Работейки по поведението, ние НЕ променяме възприятието. Ако работим по промяна на мозъка на кучето, ние ще го научим да възприема нещата по различен начин.
Комбинирайки обучителни игри и инструменти, ние оформяме мозъка на кучето чрез повторения и промени в ежедневието, които да го научат на спокойствие, оптимизъм, отделяне от стимули и какво ли още не. Всичко зависи от вашето куче и неговите нужди.