Задачата на всеки треньор е да помогне на хората да живеят хармонично с кучето си. Това може да се осъществи чрез обучение и менажиране. Обучението се фокусира върху уменията, които липсват на кучето, върху това кучето да взима добри решения и човекът да познава вътрешния свят на кучето си. Менажирането може да ни помогне в обучението и да улесни значително процеса.
Какво е менажиране?
Менажирането е начин да подредим и контролираме средата и наградите в нея така, че кучето да може да прави само добри избори. Успешно менажираната среда подпомага кучето да не практикува нежелани поведения, като отнема възможността и/или наградата. Да вземем за пример куче, което се качва на плота с предните си лапи. Успешно менажиране в тази ситуация би било да премахнем всичко за ядене от плота или да не оставяме храна без надзор. Така кучето няма да има награда, щом се качи на плота с предните си лапи и това ще го обезкуражи в бъдеще. В комбинация с обучението, което би научило кучето на алтернативни поведения на качване на плота (например лежане в леглото), менажирането на средата ще ни помогне да преодолеем дадената борба.
Менажиране според нуждите на кучето
Ключово е да се замислим от какво се нуждае нашето куче, когато мислим как да менажираме дадена среда или ситуация. Въпросите, които трябва да си зададете са:
- Какво би помогнало на кучето ми да НЕ прави дадено поведение?
- Какво мога да му предложа, за да изместя нежеланото поведение с желано?
- В каква среда/ситуация кучето ми ще се чувства спокойно?
Нуждите на кучето често изискват повече от менажиране, а именно обучение от треньор с поведенчески знания. Менажирането ще подобри поведението и обучението на вашето куче и ще му помогне да прави добри избори.
Менажиране чрез елиминиране
Можем да елиминираме дадена среда и/или ситуация, като премахнем стимулите и дразнителите в нея. Това може да е всякаква среда - вкъщи, навън на разходка, на полянка; и във всякакви ситуации - когато готвим, когато звъни звънеца, когато сме навън… По този начин ограничаваме изборите, които кучето може да направи.
Какво правим като менажираме чрез елиминиране?
- Премахваме наградата за нежеланите поведения. Например, можем да премахнем храната от плота и така да обезкуражим кучето да се качва.
- Премахваме стимул за нежеланите поведения. Например, стимул за превъзбуда е звънецът на вратата, можем да менажираме като спрем звънеца.
- Премахване на дразнител, причиняващ нежелани поведения. Например, ако кучето се дразни и реагира на хора, минаващи през прозореца, ние можем да блокираме по някакъв начин гледката, може би като дръпнем щорите, или да преместим кучето в друга стая, можем и да го научим да спи на място, на което няма визуален достъп до прозореца.
Менажиране чрез добавяне
Добавяйки дейности или предмети, които да насочат нашите кучета към подходящи решения, ние менажираме средата чрез добавяне на нещо в нея. Например, можем да дадем замразен конг за близане на кучето, когато се случва нещо вълнуващо вкъщи; или можем да научим умението за граници и да сложим граници във всяка стая. По този начин ние насочваме кучето към правилните избори.
Какво правим като менажираме чрез добавяне?
- Предоставяме приемлива алтернатива. Например, ако кучето се качва по плота, ние представяме стоене в граници и по този начин учим кучето да седи в граници в кухнята.
- Пренасочваме фокуса на кучето към нещо позитивно. Ако кучето се притеснява от гости, можем да му предложим успокояваща дейност, с която да се занимава, вместо, да речем, да ги лае.
- Създаваме желани поведения. Много е важно да се запитаме какво ИСКАМЕ в дадена ситуация и да измислим как да помогнем на кучето да стигне до това поведение/състояние. Например, ако искаме спокойствие вечер, какви спокойни дейности можем да предложим на кучето?
Повторения - кучетата са това, което повтарят
Менажирането ни помага да спрем поведенията, които не желаем да виждаме, и да поощрим тези, които искаме да виждаме у кучето си. Менажирането подрежда средата така, че за кучето да бъде лесно да направи подходящи избори. Това е предпоставка, че в бъдеще все по-често ще прави този избор, защото кучетата са това, което повтарят: ако едно куче повтаря спокойни поведения, то самото куче става по-спокойно; ако едно куче повтаря повече реактивни поведения, то самото става по-реактивно; ако кучето повтаря седене в граници в кухнята, то кучето ще си седи спокойно и няма да се качва върху плота.
План за менажиране за извънредни ситуации
Извънредни ситуации винаги ще възникват и е хубаво да сме подготвени за тях. Замислете се какво може да се случи и как бихте се подготвили за такава ситуация. Ето някои идеи:
- Ветеринар: Няма как да избегнем ходенето на ветеринар, понякога дори се налага спешно. Можем да подобрим ситуацията, като менажираме пространството при и около ветеринаря да е спокойно. Например, ако кучето ви се притеснява да е вътре, обадете се, че сте навън и изчакайте опред да ви извикат. Ако кучето ви е запознато с граници, донесете му граница, която да му донесе увереност. По възможност, менажирайте ситуацията, като играете игри за увереност и оптимизъм.
- Болест/Операция: Кучетата боледуват понякога, колкото и да не ни се иска, а понякога дори ги оперират. В тези моменти може да се наложи да си почиват повече и да не се движат много. Замислете се как можете да поощрите спокойните поведения в такава ситуация. Може и да не им е позволено или да не могат да ядат, подготвени ли сте за ситуация, в която да им помогнете без храна? Например с хвалби, галене, чесане, игра…
- Неприятни срещи: Понякога се случва от ъгъла да изскочи някое лаещо куче и да тръгне към нас. Можем лесно да менажираме средата, като приложим (вече научени) умения като смяна на посоката, отделяне от стимул, отиване зад кола/дърво… Това може да се случи, ако преди това сте научили кучето какво да прави и то вече знае какво означават вашите знаци/маркери.
Колко време да менажирам?
Менажирането в повечето случаи е временно и зависи от индивидуалния момент и ситуация. В случая с качването по плота, може да се наложи да менажирате 1-2 месеца, докато кучето се научи. Понякога може да е въпрос на моментно менажиране, например при среща с друго куче. Менажирането е похват, който винаги можете да използвате, когато ви потрябва.
Внимание - при всяко куче менажирането и продължителността на менажиране са различни! За някои кучета може да отнеме седмица и да се научат на алтернативно поведение, други кучета може да имат нужда от по-продължително менажиране. Например, ако кучето ви с години е крадяло от плота, може да му отнеме по-дълго време да се научи на алтернативно поведение, а може да се наложи и дълго да внимавате да не оставяте храна на плота без надзор.
Най-често, менажирането е временно, докато кучето се научи на ново умение/поведение. Давам пример с бебетата кучета, където се набляга повече на менажиране. В началото кученцата се държат в малко пространство, за да се научат да се изхождат само там. Когато се научат, тогава отваряме цялото пространство за тях. Ако кученцето гризе мебели, менажираме, като даваме подходящи за гризане играчки. Ако кученцето хапе, менажираме като пренасочваме към подходящо поведение. Във всеки случай, правим тези неща временно, докато се научи. След това този тип менажиране става излишно, защото кучето е научило уменията и поведенията, които са подходящи, и само ги избира.
Вашите истории с менажиране:
“Кучето ми се качваше на плота всеки път, щом влезеше в кухнята. Откакто играем игрите за граници, първата му работа, като влезе в кухнята, е да си легне на килимчето, където знае, че валят награди!”
“ Никога нямаше да се сетя да си спра звънеца! От както го спрях, и аз, и кучетата сме по-спокойни покрай доставки и гости!”
“Рей ядеше дивана всеки път, когато му се качеше възбудата! Започнах да менажирам, давайки му играчки за гризане/унищожаване, и след само седмица той забрави за дивана!”
“В началото беше много работа да менажирам целия апартамент… Не осъзнавах колко неща поощряват лошите избори! Сега апартаментът ми е по-подреден и кучето по-послушно, два бонуса!”
“Кой да предположи, че добавянето на реге музика по време на буря ще успокои кучето и ще намали лаенето по гърмежите!”